Deliziosa Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 15.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.01673640167364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 15.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deliziosa Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata In Foglia (Similarity score: 0.00)
- Primia, Percorsi Di Gusto Burrata (Similarity score: 0.00)
- Burrata (Similarity score: 0.00)
- Rewe Burrata (Similarity score: 0.00)
- Deliziosa Burrata (Similarity score: 0.00)
- Carrefour Burrata (Similarity score: 6.14)
- Di Puglia, Le Fromager Des Halles Burrata (Similarity score: 6.14)
- Valcolatte Прясно Сирене Бурата (Similarity score: 6.14)
- Dia Burrata (Similarity score: 6.14)
- Migros Burrata (Similarity score: 6.14)
- Migros Selection, Migros Mini Burrata (Similarity score: 6.14)
- D'antelli Burrata (Similarity score: 6.14)
- Burrata (Similarity score: 6.14)
- Solo Burrata (Similarity score: 6.14)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Uht Cream
- Acidity Regulator
- Salt
- Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)