Del's Pastry Brioches à la cannelle à l’ancienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172.0kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.0g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20.833333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 304.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304.0mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Metro Chef Bagel Pavot (Similarity score: 12.64)
- Plain Bagel (Similarity score: 15.97)
- 4 Bagels Au Pavot (Similarity score: 16.92)
- Aro Tomate (Similarity score: 18.33)
- F B Purnell Sausage Co Inc Country Sausage & Biscuits, Country (Similarity score: 18.58)
- Country Sausage & Biscuits (Similarity score: 18.58)
- F B Purnell Sausage Co Inc Country Sausage & Biscuits, Country (Similarity score: 18.58)
- Country Sausage & Biscuits (Similarity score: 18.58)
- F B Purnell Sausage Co Inc Country Sausage & Biscuits, Country (Similarity score: 18.58)
- Happy Snacks Sandwich Fladen Natur (Similarity score: 21.65)
- La Cestera Pan Hot Dog (Similarity score: 22.08)
- La Cestera Hot Dog (Similarity score: 22.08)
- Spinach & Cream Cheese Pastry With Feta Spanakopita (Similarity score: 23.00)
- Journey To Greece Authentic Greek Recipe With Spinach And Cheese In Crispy Phyllo Pastry (Similarity score: 23.38)
- Chicken Salad (Similarity score: 23.79)