Deluxe Crème de marrons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Crème De Marrons (Similarity score: 12.11)
- Douceur Du Verger,marque Repère Marmelade Orange (Similarity score: 13.77)
- Sabaton Crème De Marron (Similarity score: 16.32)
- Bernardo's Confettura Di Cactus (Similarity score: 18.93)
- Léonce Blanc Crème De Marrons Au Caramel (Similarity score: 18.99)
- Materne Gelei Van Aardbeien (Similarity score: 19.02)
- Materne Marmelade (Similarity score: 19.51)
- Mermelada Extra De Frutos Del Bosque (Similarity score: 19.68)
- Auchan Crème De Marron Vanillée (Similarity score: 20.30)
- Crème De Marrons De L’ardèche (Similarity score: 20.55)
- La Pateliere Crème De Marrons De L'ardèche (Similarity score: 20.55)
- Carrefour Crème De Marrons Vanillée (Similarity score: 20.55)
- Albert Ménès Confit De Fleur De Violette (Similarity score: 20.58)
- Minerve Crème De Marrons À La Vanille (Similarity score: 20.66)
- Priméal Crème De Chataignes D’ardèche Vanillée (Similarity score: 20.80)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)