Deluxe Crema All "
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo: "crema Di Balsamico Menta E Basilico (Similarity score: 12.74)
- Crème De Marron (Similarity score: 12.79)
- Dia Crema De Vinagre Con Pedro Ximénez (Similarity score: 13.31)
- Pâte De Haricots Rouges Azuki (Similarity score: 16.00)
- Conad Marmellata Di Arance (Similarity score: 16.12)
- Tesco Glaze Balsamic Vinegar Of Modena 215ml (Similarity score: 17.78)
- Coles Glaze With Balsamic Vinegar Of Modena (Similarity score: 18.06)
- Italiamo Balsamic Vinegar (Similarity score: 18.68)
- Kim Hausmacher Senf Süß (Similarity score: 19.25)
- Händlmaier Bayrischer Weißwurst Senf (Similarity score: 19.25)
- Wiesn Schmankerl Süsser Senf (Similarity score: 19.25)
- Haendlmeier, Händlmeier, Händlmaier, Händlmeier, Händlmaier Händlmaier Bayerischer Weisswurst Senf (Similarity score: 19.25)
- Mostaza Dulce (Similarity score: 19.39)
- Händlmaier Händlmaier's Süßer Hausmachersenf 200 Ml (Similarity score: 19.39)
- Händlmaier Hausmachersenf Süß (Similarity score: 19.39)
Ingredients List
- Concentrated Grape Must
- Colour
- Glucose Syrup
- Dextrose Monohydrate
- Maltodextrins
- Sucrose
- Modified Starch
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)