Deluxe Frambuesa con chocolate negro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 46 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 46 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 58.3g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mühlhäuser Waldfrucht Konfitüre Extra (Similarity score: 18.34)
- La Vie Claire Confiture Extra Cassis (Similarity score: 25.79)
- La Vie Claire Confiture De Cynorhodon (Similarity score: 26.01)
- Le Comptoir De Mathilde Confiture Framboise (Similarity score: 26.60)
- Vergers Des Alpilles Confiture Extra Fraise Camarosa (Similarity score: 28.25)
- Les Merveilles En Provence Confiture Fraise (Similarity score: 28.46)
- Vergers Des Alpilles Confiture Extra De Fraises De Carpentras (Similarity score: 28.46)
- Vergers Des Alpilles Confiture Extra Fraise Camarosa (Similarity score: 28.46)
- Tesco Squezzy Strawberry Jam (Similarity score: 29.15)
- Allfrucht Erdbeer Konfitüre Extra (Similarity score: 29.50)
- Aro Erdbeer Konfitüre (Similarity score: 29.55)
- Abbaye De La Trappe Des Gardes Confiture À L'ancienne Oranges Amères (Similarity score: 29.79)
- Le Comptoir De Mathilde Confiture Mangue Chocolat Blanc (Similarity score: 31.03)
- La Vie Claire Confiture Extra 4 Fruits Rouges (Similarity score: 32.54)
- La Sablésienne Confiture Extra De 4 Fruits Rouges (Similarity score: 32.60)
Ingredients List
- Sugar
- Raspberry
- Apple
- Dark Chocolate
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)