Deluxe Mango & Passion Fruit Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 69.4915254237288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.5% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 24.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 22.39)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 22.53)
- Clover Valley, Fieldbrook Foods Clover Valley, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 23.71)
- Ice Cream (Similarity score: 23.83)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 24.04)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 24.07)
- Kemps, Kemps Llc Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 24.12)
- Fieldbrook Foods Corp Ice Cream (Similarity score: 24.51)
- Classic Coffee Ice Cream, Classic Coffee (Similarity score: 24.79)
- Glace Yaourt (Similarity score: 24.97)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny Ribbon Light Ice Cream (Similarity score: 25.03)
- Burger King King Fusion M&m's® (Similarity score: 25.07)
- Aero,nestle Aero Heavenly Salted Caramel Mousse And Pecan Nuts (Similarity score: 25.64)
- Amy's Amy's, Apple Pie (Similarity score: 26.49)
- Signature Select Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 26.52)
Ingredients List
- Fromage Blanc
- Sugar
- Egg
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)