Den Gamle Fabrik Hindbær marmelade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 40 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 40 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 45g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Confiture Winter Poire Caramel (Similarity score: 17.01)
- Lucien Georgelin Confiture De Coing (Similarity score: 17.26)
- Obstanlagen Mönchhof (Similarity score: 17.41)
- Mermelada Extra De Arandanos (Similarity score: 17.44)
- Confiture De Myrtilles (Similarity score: 17.94)
- Migros Limited Edition Erdbeer Citron Vert (Similarity score: 18.31)
- Glück Pssiert Aus Brombeeren (Similarity score: 20.45)
- Marks & Spencer Cranberry & Orange Sauce (Similarity score: 21.29)
- Glück, Glück Marmelade Erdbeeren (Similarity score: 21.40)
- Gut & Günstig Fruchttraum (Similarity score: 21.66)
- Hero Delicia Oranges Amères (Similarity score: 21.89)
- Den Gamle Fabrik Himbeermarmelade (Similarity score: 22.18)
- Laselva Confettura Extra Di Albicocche (Similarity score: 22.74)
- Migros Confiture (Similarity score: 23.07)
- Sans Marque,lidl Clémentines Et Oranges De Corse (Similarity score: 23.67)
Ingredients List
- Sugar
- Raspberry
- Water
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)