Denali, dark chocolate premium ice cream filled with choco coated cashews and luscious denali caramel, bear claw
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6867088607595% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 21.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lowes Foods, Lowe's Food Stores Inc Lowes Foods, Sundae Cone Crunch Premium Ice Cream, Rich & Creamy (Similarity score: 13.85)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.01)
- Reser's Fine Foods Cookies & Cream Topping (Similarity score: 14.47)
- Tres Leches Bar Cake Decorated (Similarity score: 14.63)
- Pecan Turtle Trail Ice Cream (Similarity score: 15.72)
- Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.77)
- Denali, Premium Dark Chocolate Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 16.44)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 18.62)
- Eclair Chocolat Surgele (Similarity score: 18.87)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.87)
- Leclerc Éclairs Chocolat Décongelés (Similarity score: 18.87)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.87)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.87)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 18.87)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 22.08)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E433
- E407
- E415
- E110
- E129
- E133
- Skimmed Milk
- Sugar
- Caramel Syrup
- Corn Syrup
- Choco Coated Cashews
- Cocoa
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)