Denali, premium chocolate ice cream with peanut butter cups swirled with famous moose tracks fudge, chocolate moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 54.529094181163764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 7.43)
- Denali, Premium Rich Chocolate Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme Moose Tracks (Similarity score: 7.91)
- Cookie Core Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 9.55)
- Grycan Lody Bakaliowe (Similarity score: 10.11)
- Grycan Lody Bakaliowe (Similarity score: 10.11)
- Cadbury, Royal Chai Royal Chai Masala Chai (Similarity score: 10.72)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 11.51)
- Mars, Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 11.91)
- Chocolate Caramel Cluster With Peanuts, Fudge Chunks & Salted Caramel Swirls Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Caramel Cluster (Similarity score: 11.96)
- Tillamook Mudslide Ice Cream (Similarity score: 12.40)
- Oberweis Dairy Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Ice Cream (Similarity score: 13.04)
- Carte D'or Pâtisserie Treats (Similarity score: 13.17)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 13.28)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 13.42)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E433
- E410
- Skimmed Milk
- Chocolate Fudge
- Sugar
- Corn Syrup
- Mini Peanut Butter Cups
- Cocoa
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)