Denner Crème brûlée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.00)
- Old Fashioned Egg Nog Holiday Nutmeg Spice Sprinkled Throughout Creamy Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 7.61)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 7.64)
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 7.88)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Great Value Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 8.55)
- Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Wal Mart Stores Inc Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 9.36)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.43)
- Rewe Schokoladen Eiscreme (Similarity score: 9.86)
- Breyers, Unilever Breyersrockyroadicecreamdessert (Similarity score: 9.98)
- Hacendado Helado Leche Merengada (Similarity score: 10.13)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 10.71)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 10.78)
Ingredients List
- Cream
- Filling
- Cane Sugar
- Single Cream
- Whole Egg
- Glucose Syrup
- Sugar
- Coconut Fat
- Milk Proteins
- Natural Vanilla Flavouring
- Lactose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)