Denner Suisse nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ketterer Hogaza De Semillas (Similarity score: 10.81)
- King Pak Red Potatoes (Similarity score: 17.01)
- La Campera Yellow Corn Tortilla Para Tacos (Similarity score: 19.24)
- Tortilleria Los Comanches Corn Tortillas (Similarity score: 19.39)
- Eroski Caramelos Sabor Menta Eucalipto Sin Azucares (Similarity score: 20.73)
- Soavegel Polentine Croccanti Ai Formaggi (Similarity score: 21.40)
- Ricola Ricola Menthe Douce Des Glaciers (Similarity score: 21.63)
- Cassis (Similarity score: 21.63)
- Ricola Caramelos De Hierbas Suizas Sin AzĂșcares (Similarity score: 21.63)
- Dol's Caramelos Fresa (Similarity score: 21.63)
- Dolciando Caramelle Alla Menta (Similarity score: 21.63)
- Pictolin Eucalipto (Similarity score: 21.63)
- Ricola Cassis (Similarity score: 21.63)
- Halter Halter Bonbons Sans Sucre Menthe (Similarity score: 21.64)
- Dr C Soldan Em Eukal Ingwer Orange Zuckerfrei (Similarity score: 21.64)
Ingredients List
- Swiss Cheese
- Salt
- Spice
- Water
- Butter
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifying Salts
- E331
- E339
- Thickener
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)