Der grüne Altenburger,Käserei Altenburger Land Ziegencreme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 13 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frischella (Similarity score: 11.43)
- Carrefour Fromage Fondu Au Jambon (Similarity score: 15.28)
- Imperatore Stracchino Formaggio Molle Da Tavola (Similarity score: 17.06)
- Verso Natura,conad Crescenza (Similarity score: 17.44)
- Milkana,savencia Cream Cheese Plain (Similarity score: 17.65)
- Coop Crescenza (Similarity score: 17.86)
- Crescenza (Similarity score: 17.86)
- San Mateo Queso Fresco Vaca Cabra (Similarity score: 19.16)
- Volcania Mezcla Fresco (Similarity score: 19.18)
- Queso Tierno (Similarity score: 19.43)
- Galbani Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 20.25)
- Galbani Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 20.25)
- Mozzarella (Similarity score: 20.25)
- Fattorie Garofalo Bufala Bio Mozzarella Di Bufala Campana Dop Biologica (Similarity score: 20.25)
- Galbani Büffelmilchmozzarella (Similarity score: 20.25)