Despar, Spar Bocconcini di mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Despar,spar Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Despar,spar Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Michelangelo,ecu Michelangelo Mozzarella Bio (Similarity score: 12.56)
- Die Öko Bauern Mozzarella (Similarity score: 12.56)
- Casale Fresco,d'antelli Mozzarella (Similarity score: 12.56)
- Gut Bio,bayernland Mozarella Aus Kuhmilch (Similarity score: 12.56)
- Cucina Nobile Mozzarella Classic Xxl (Similarity score: 12.56)
- Michelangelo,ecu Mozzarella (Similarity score: 12.56)
- Naturland Mozzarella (Similarity score: 12.56)
- K Classic, K Bio Mozzarella (Similarity score: 12.56)
- Cucina Mozzarella Classic (Similarity score: 12.56)
- Casale Fresco Mozzarella Mini Classico (Similarity score: 12.84)
- Jeden Tag Mozzarella (Similarity score: 13.01)
- Zott Zottarella Mini, Saison (Similarity score: 13.28)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 13.36)