Despar, Spar Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 163.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut & Günstig,edeka Mini Mozarella (Similarity score: 6.46)
- Land Mozzarella (Similarity score: 8.63)
- Mozzarella (Similarity score: 10.90)
- Tesco Mozzarella (Similarity score: 12.81)
- Ironmaxx Nutrition, Lidl Proteinbar Brownie (Similarity score: 20.58)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 20.82)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 22.16)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 22.16)
- Notco Not Burger (Similarity score: 22.82)
- Queixos Cagiao Queixos Cagiao (Similarity score: 24.62)
- Castelli Mozzarella (Similarity score: 25.39)
- Bioverde 100g Mozzarella Originale D Italie (Similarity score: 25.39)
- Nuova Castelli Mozzarella (17% Mg) (Similarity score: 25.39)
- Shrimp & Cheese Grits (Similarity score: 28.01)
- Almette,hochland Hochland Almette Soft Cheese 150g (Similarity score: 28.35)