Edeka Mozarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.1g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.86486486486487% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lovilio Bio Mozzarella (Similarity score: 5.66)
- San Fabio Mozzarella (Similarity score: 5.66)
- Lovilio Bio Mozzarella (Similarity score: 5.66)
- Bio Mozzarella (Similarity score: 5.66)
- Mozzarella (Similarity score: 5.80)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 5.80)
- Migros Mozzarella Bio (Similarity score: 5.90)
- Lovilio, Lidl Mini Mozzarella (Similarity score: 6.95)
- Edeka Mini Mozzarella (Similarity score: 6.95)
- Toni's Tony's Mozzarella (Similarity score: 7.33)
- Tonis Toni's Mozzarella (Similarity score: 7.33)
- Naturland Mozzarella (Similarity score: 7.54)
- K Classic, K Bio Mozzarella (Similarity score: 7.54)
- Die Öko Bauern Mozzarella (Similarity score: 7.54)
- Michelangelo,ecu Mozzarella (Similarity score: 7.54)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Rennet
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)