EDEKA Purer Eisgenuss Tahiti Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 813kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 813kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 47.54098360655738% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'odyssée Des Glaces Glace Pistache (Similarity score: 14.22)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 15.04)
- Rians Le Flan Pâtissier Abricots De Provence (Similarity score: 15.97)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Nougat De Montélimar Chabert & Guillot (Similarity score: 16.25)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 16.28)
- Casino Bon By Casino Yaourt À La Grecque Myrtille Granola (Similarity score: 16.31)
- La Ibense Bornay Helado De Chocolate Con Aceite De Oliva (Similarity score: 17.65)
- U Bio, U Petits Pots De Crème Cuit Au Four Au Chocolat Issus De L'agriculture Biologique (Similarity score: 19.77)
- Glace De La Ferme Glace Rhum Raisin (Similarity score: 19.90)
- Otantic Crème Glacée Pistache (Similarity score: 19.99)
- Nestlé Mystère (Similarity score: 20.10)
- Pingviini,nestlé Vanilja Pingviini Kermajäätelö (Similarity score: 20.23)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 20.46)
- Bio Village,marque Repère Vrac Crème Glacée Chocolat Noir Bio (Similarity score: 20.64)
- Nestlé La Cremeria (Similarity score: 20.66)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Stabiliser
- Cream
- Sugar
- Whey Product
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Chicken Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)