Egg salad
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.39g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.39g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 19.209039548022595% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 245mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 245mg |
| Sugars | 0.88g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Belle Iloise Pack De 4 Boites D'émietté De Thon À La Marie Galante (Similarity score: 11.66)
- Cap Océan Prêt À Poêler Saumon Ciboulette (Similarity score: 13.83)
- Cap Océan Prêt À Poêler Saumon À La Ciboulette (Similarity score: 14.54)
- Tesco Tesco Original Bagels 5 Pack (Similarity score: 17.01)
- Polarbröd Polarbröd Hällakaka (Similarity score: 17.74)
- Mccain Dauphine (Similarity score: 19.53)
- Tortilleria (Similarity score: 20.41)
- Carrefour Pan Con Maiz Y Semillas De Girasol (Similarity score: 20.54)
- Taquitos Mexican Kitchen (Similarity score: 20.54)
- Roots Roots, Thai Coconut Curry Hummus (Similarity score: 21.63)
- Aile De Poulet Saveur Provencal (Similarity score: 22.97)
- Landreau Ravioli De Boeuf (Similarity score: 23.03)
- Kroger Vegetable Samosas (Similarity score: 23.37)
- Cem Porcento Cem Porcento Hambúrguer Proteico Tofu E Chia (Similarity score: 23.59)
- Bon Et Veg Pané De Blé (Similarity score: 24.71)
Ingredients List
- Hardboiled Eggs
- Salt
- Spice
- Sea Salt
- White Pepper
- Green Onion
- Parsley
- Mayonnaise
- Egg White
- Lemon Juice
- Egg Yolk
- Mustard
- Distilled White Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)