Ein Herz für Erzeuger Mozzarella mild & cremig
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.5g |
| Saturated Fat | 12.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.89473684210526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 12.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milbona Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Lovilio,zoma Lovilio Mozzarella Xxl (Similarity score: 0.00)
- Zott Zottarella (Similarity score: 0.00)
- Lovilio Mozarella (Similarity score: 0.00)
- Zott Mini Zottarella Classic Mozzarella Käse (Similarity score: 0.00)
- Zott Zottarella (Similarity score: 0.00)
- Zott Zottarella Baslilikum (Similarity score: 0.00)
- Zott Zottarella (Similarity score: 0.00)
- Gut & Günstig Mini Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Lovilio Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Zott Zottarella (Similarity score: 0.00)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Zarte Mozzarella, 45% Fett I Tr (Similarity score: 0.00)
- Pirkka Mozzarella (Similarity score: 1.02)
- Zott Zottarella Mini, Saison (Similarity score: 2.29)
- Lovilio,zoma Lovilio Mozzarella (Similarity score: 2.67)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Salt
- Acid
- Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)