Einfach Fair Hackfleisch frisch vom Weiderind
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 972kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 972.0kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.0g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 36.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Westfalenland Weiderind Hackfleisch (Similarity score: 0.00)
- Landjunker Gemischtes Hackfleisch Vom Rind Und Schwein (Similarity score: 0.76)
- Gutbio Bio Hackfleisch (Similarity score: 1.59)
- Landjunker,westfalenland Hackfleisch (Similarity score: 2.42)
- L'étal Du Boucher Mélange De Viandes Hachées Porc & Boeuf (Similarity score: 2.42)
- Gut Ponholz Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 6.66)
- Angus Beef Top Sirloin Steak (Similarity score: 7.53)
- Landjunker, 66, 99 Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 10.19)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 11.30)
- Landjunker Rinderhackfleisch (Similarity score: 11.30)
- Gut & Günstig Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 11.75)
- Gut Ponholz Hackfleisch (Similarity score: 12.44)
- Gut Ponholz Hackfleisch Vom Schwein (Similarity score: 12.44)
- Landjunker Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 12.44)
- Bio,müller Fleisch Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 12.44)