El Corte Inglés Huevos frescos de gallinas camperas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 139.999997615816mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brochette De Boeuf Special Barbecue (Similarity score: 11.66)
- Trader Joe's Whole Wheat Pita Bread (Similarity score: 14.58)
- Goya Pupusas (stuffed Corn Tortillas), Cheese (Similarity score: 18.46)
- Seasoned Fiesta Quinoa (Similarity score: 22.47)
- J&j Snackfoods Corp Original Fully Baked Soft Pretzels, Original (Similarity score: 27.37)
- Soft Pretzels Fully Baked Soft Pretzels With Salt Pack (Similarity score: 27.69)
- Yellow Corn Tortilla Chips (Similarity score: 28.28)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Mini Whole Wheat Pita Bread, Whole Wheat (Similarity score: 28.52)
- The Long Company Aunt Hattie's, Enriched Soft French Rolls (Similarity score: 30.40)
- Arroyabe Ventresca De Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 32.41)
- Roasted Beetroot Hommus (Similarity score: 33.99)
- U Pain Batard Complet (Similarity score: 34.10)
- Thomy Meerrettich (thomy) (Similarity score: 34.23)
- A Churrusquiña Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 34.28)
- A Churrusquiña Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 34.28)