Erhard Mochis glacés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 65.75342465753424% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sponge Candy Ice Cream (Similarity score: 10.79)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 12.52)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.61)
- Italiamo Tartufo Bianco (Similarity score: 12.63)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 12.66)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 12.95)
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 13.01)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.13)
- 2nd St Creamery Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.24)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 14.25)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 14.44)
- El Corte Inglés Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 14.56)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 14.99)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 14.99)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.09)