Eridanous Ensalada de alubias con arroz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.203703703703702% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Laselva Crème D'artichauts (Similarity score: 7.61)
- Mcdonald's Apple Pie (Similarity score: 17.53)
- Asda Vegetable Samosas (Similarity score: 19.72)
- Chef Solutions Chicken Salad (Similarity score: 20.44)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Pecan Feta Salad (Similarity score: 21.47)
- Pain De Mie Nature White (Similarity score: 21.82)
- Boule De Campagne (Similarity score: 21.99)
- Tesco White Pittas (Similarity score: 22.79)
- Mannapain Pain De Mie (Similarity score: 24.59)
- As Do Mar Filetti Di Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 25.14)
- Tesco Tesco Large White Pitta 6 Pack (Similarity score: 26.07)
- Tesco 6 White Pittas (Similarity score: 26.07)
- Middle Eastern Falafels (Similarity score: 26.23)
- All Inklusive Zero (Similarity score: 29.39)
- Ristorantedr Oetker Pizza (ristorante Mozzarella) (Similarity score: 29.52)