Eroski Helado de menta y chocolate con salsa y rizos de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67.3913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 7.43)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Cherry Pie (Similarity score: 8.17)
- Adelie Feuilleté Glacé Fruits Rouges (Similarity score: 8.53)
- Mantua Surgelati Coppa Fragola (Similarity score: 9.36)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Italiamo Glace Crème Et Amaretto (Similarity score: 10.23)
- Jumbo Omelette Sibérienne (Similarity score: 11.01)
- K Classic (Similarity score: 11.07)
- Breyers Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 11.37)
- Plum Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Nestlé Cônes Framboise Double Crème (Similarity score: 11.92)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Tillamook Real Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Prestige Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 12.68)