Esh Foods Llc Cucumber Dill Cream Cheese Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.17g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.17g |
| Saturated Fat | 17.24g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.48640811888365% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 17.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 3.45g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esh Foods Llc Hatville Farms, Cream Cheese Spread, Blueberry (Similarity score: 0.00)
- Esh Foods Llc Hatville Farms, Chives Cream Cheese Spread (Similarity score: 0.00)
- La Contadina Burrata Nadia Con Latte Di Bufala (Similarity score: 16.11)
- Palais Des Mets Burrata Avec Lait De Bufflonne (Similarity score: 16.11)
- La Bella Contadina Burrata Deli Con Latte Di Bufala (Similarity score: 16.11)
- Whole Milk Soft Fresh Cheese (Similarity score: 18.24)
- Ciliegine Deli Di Latte Di Bufala Con Panna (Similarity score: 19.26)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.16)
- Il Viaggiator Goloso Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 20.16)
- Unica Burrata Deliziosa Bufala (Similarity score: 21.67)
- Casa Azzurra Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 22.25)
- Cilento Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 22.78)
- Cilento La Mozzarella (Similarity score: 22.78)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 22.78)
- Casa Azzurra Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.78)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- E551
- Parsley
- Less Than 1
- 10 Of 1% Potassium Sorbate And Sodium Benzoate As Preservatives
- Lactic Ferments
- Dextrose
- Cucumber
- Onion
- Sea Salt
- E330
- Garlic Salt
- Dill Weed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)