Eskigel Gelato al pistacchio e gianduia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.8936170212766% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 5.66)
- Vanilla Fudge Flavored Ice Cream With A Chocolate Fudge Swirl, Vanilla Fudge (Similarity score: 8.26)
- Food Club Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 9.35)
- Flavored Vanilla Ice Cream With Broken Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 9.79)
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 9.79)
- Ice Cream (Similarity score: 10.18)
- Lakeview Farms Llc Pudding (Similarity score: 10.45)
- Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Cookies & Cream Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Harris Teeter, Harris Teeter Inc Ice Cream (Similarity score: 11.06)
- Talenti Talenti, Gelato, Oatmeal Raisin Cookie (Similarity score: 11.33)
- Sammontana Barattolino Sammontana Crema (Similarity score: 11.42)
- Premium Spumoni Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Honeycomb Ice Cream (Similarity score: 11.91)