Eskiss,Marque Repère Tyrolia Parfum Crème Brûlée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1227kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1227kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.21052631578947% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.2% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Jury Batonnets Vanille (Similarity score: 7.38)
- Tesco Free From,tesco 3 Choc Sticks (Similarity score: 9.14)
- Marque Repère, Smicy Trofi'bat Vanille X 12 (Similarity score: 9.57)
- Trofic, Marque Repère, Smicy Bâtonnets Vanille Fraise X 12 (Similarity score: 10.38)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bar (Similarity score: 11.10)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 11.10)
- Klondike,unilever Original Vanilla Ice Cream Bars Dipped In Chocolately Coating (Similarity score: 11.10)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 11.12)
- Klondike, Unilever Klondike, Bars, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream In A Milk Chocolate Flavored Coating, Original (Similarity score: 13.17)
- Dia Helado Nata Chocolate (Similarity score: 16.45)
- Somosierra Magni (Similarity score: 18.07)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 18.40)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 19.03)
- Vanilla Ice Cream Topped With A Chocolate Flavored Coating Bars (Similarity score: 19.03)
- Vanilla Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 19.03)
Ingredients List
- Water
- Corn Flour
- Rice
- Butter
- Emulsifier
- Sunflower Lecithin
- Soya Lecithin
- Cocoa Powder
- Lactose
- Natural Flavouring
- Stabiliser
- Reconstituted Skimmed Milk
- E412
- E407
- E401
- Milk Proteins
- Safflower Concentrate
- Lemon
- Colour
- E160
- E160b
- Vanilla Extract
- Vegetable Fat
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)