Essential Everyday, Supervalu Inc. Gummi Worms Candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 42mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 42mg |
| Sugars | 44.12g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gummi Worms Candy, Gummi Worms (Similarity score: 0.00)
- U Mini Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 22.44)
- Mini Gummi Worms (Similarity score: 23.59)
- Gummie Bunnies (Similarity score: 23.59)
- Gummy Worms (Similarity score: 23.82)
- Jb Bussink Bijtjes (Similarity score: 23.94)
- Garvey Nut & Candy Garvey Nut & Candy, California Fruit Basket Featuring Twin Cherries (Similarity score: 24.04)
- Fruity Gummi Worms (Similarity score: 24.04)
- Premium Gummi Worms Candy (Similarity score: 24.04)
- Island Snacks Gummy Bears Candy (Similarity score: 25.39)
- Island Snacks Inc Gummy Bears (Similarity score: 25.65)
- Island Snacks Island Snacks, Gummy Worms (Similarity score: 25.65)
- Silverpeak Gummi Peach Rings (Similarity score: 25.86)
- Mini Gummy Worms (Similarity score: 25.98)
- 12 Flavor Gummi Bears (Similarity score: 25.98)
Ingredients List
- Corn Syrup
- E129
- E102
- E110
- E133
- Sugar
- Water
- E428
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- E440a
- Vegetable Oil
- E903
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)