Essential Waitrose Buttermilk pancakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8000001907349g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 2.2999999523163g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.999999523163% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 5 Cinnamon And Raisin Bagels (Similarity score: 9.87)
- Panificio Giglio (Similarity score: 13.66)
- Beignets À L'abricot (Similarity score: 17.61)
- Beignets Aux Abricots (Similarity score: 18.50)
- Beignets Abricot (Similarity score: 18.50)
- Beignets (Similarity score: 18.50)
- 10 Beignets Abricot (Similarity score: 18.50)
- 12 Beignets Abricot (Similarity score: 18.50)
- Beignets Abricot (Similarity score: 18.50)
- Auchan Beignet Aux Abricots (Similarity score: 18.50)
- Royal Beignet Vanille (Similarity score: 18.50)
- Beignets À L'abricot (Similarity score: 18.50)
- Beignets Abricot (Similarity score: 19.40)
- Skogaholm,fazer Skogaholmslimpa (Similarity score: 19.71)
- Skogaholm,fazer Skogaholm Lilla Skogaholmslimpan (Similarity score: 19.71)