Eurovera Xylitol Birkenzucker Stick
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Borchers Vanillin Birkenzucker Xylit (Similarity score: 0.00)
- Hiker's Mint (Similarity score: 0.00)
- Kopp Vital Xylit Birkenzucker (Similarity score: 0.00)
- Xucker Premium (Similarity score: 0.00)
- Altapharma Blutorange Sanddorn Bonbons (Similarity score: 0.14)
- Halter Bonbons (Similarity score: 0.71)
- Halter Bonbon Halter Sans Sucre Cola (Similarity score: 0.71)
- Halter Bonbon Sans Sucres Berry Mix (Similarity score: 0.71)
- Larry's Bonbons (Similarity score: 0.76)
- Halter Orange Bonbons (Similarity score: 0.82)
- Halter Blackcurrant Bonbons (Similarity score: 1.00)
- Vivil Waldfrucht Multivitamin Bonbons (Similarity score: 1.03)
- Vivil Bonbons Goût Fruits Des Bois (Similarity score: 1.03)
- Halter Bonbon Halter Sans Sucre Fraise (Similarity score: 1.08)
- Ricola Ricola Aux Plantes (Similarity score: 5.66)
Ingredients List
- Sweetener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)