Excellence Cheesecake fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.84251968503938% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.8% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 29.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 7.99)
- Churro Churro Cinnamon Ice Cream With Crunchy Cinnamon Sugar Swirl, Churro Churro (Similarity score: 16.89)
- Tarte Normande (Similarity score: 18.87)
- Tarte Normande (Similarity score: 19.38)
- Carrefour Double Pistachio Chocolate Pistache Chocolat (Similarity score: 19.56)
- Nestlé Glace Cookie (Similarity score: 19.56)
- Gü Cheesecakes (Similarity score: 19.78)
- Gü Strawberry & Culotte Cream Cheesecake (Similarity score: 19.78)
- Gü Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 19.81)
- Coconut Chocolate Almond Ice Cream, Coconut Chocolate Almond (Similarity score: 19.86)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 20.35)
- Pâturages Mousse Saveur Vanille & Sauce Caramel (Similarity score: 20.38)
- Gü Le Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 20.60)
- Tarte Normande (Similarity score: 20.68)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 20.83)
Ingredients List
- Sugar
- Cream
- Dextrose
- E1510
- Modified Starch
- E428
- Sugar Syrup
- Acid
- Emulsifier
- Salt
- Water
- Raising Agent
- Cinnamon
- Stabiliser
- Preservative
- Flavouring
- Skimmed Milk
- Berries
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- Colza Oil
- Coconut Oil
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)