Exopharm Exopharm Goji Cranberries Myrtilles Physalis Bio 100 G
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 10.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 13 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.043478260869565% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 64.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Exopharm Exopharm Mélange 4 Fruits Goji, Cranberries, Myrtilles, Physalis (Similarity score: 0.00)
- Pipkin Goji Berries (Similarity score: 31.67)
- Dolci Delizie Cubetti Di Cedro (Similarity score: 34.86)
- Deluxe Dulce De Membrillo Ecológico Con Canela (Similarity score: 35.65)
- Daco Bello Raisins Sultanines (Similarity score: 36.13)
- Tesco Raisins (Similarity score: 36.43)
- Brut De Coques Cocktail Fruit Soleil Et Graines (Similarity score: 37.80)
- Athena Organic Figs (Similarity score: 39.20)
- Mixed Fruit Snacks, Mixed Fruit (Similarity score: 40.68)
- Setton Farms, Setton International Foods Inc Setton Farms, Organic Dried Figs (Similarity score: 44.00)
- Great Lakes Organic Figs (Similarity score: 44.00)
- Great Lakes International Trading Inc Great Lakes, 100% Organic Figs Figues Biologiques (Similarity score: 44.00)
- La Vie Claire Pâte 100% Fruits Figue (Similarity score: 47.73)
- Figues Seches (Similarity score: 48.08)
- Enerbio,ener Bio Apfelringe (Similarity score: 48.62)
Ingredients List
- Dried Goji Berries
- Dried Cranberries
- Cane Sugar
- Blueberry
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)