Exquisa Creation Erdbeere
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 16.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 16.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 14.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marque Repère,délisse Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 5.16)
- Leader Price Crème Brulée Aux Oeufs Frais (Similarity score: 7.78)
- Chantidel Crème Fouettée Légère (Similarity score: 9.05)
- Minusl,minus L,minusl Sprühsahne 30% Fett, Lactosefrei (Similarity score: 11.11)
- La Bressane Petites Crèmes Au Four Vanille De Madagascar (Similarity score: 12.12)
- Dr Oetker Dr Oetker Krem Waniliowi Smak (Similarity score: 12.35)
- Grand Jury Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 12.51)
- Rians Crème Brûlée Grand Marnier (Similarity score: 14.43)
- Everyday Crème (Similarity score: 14.49)
- Tgt Nata Dorno (Similarity score: 14.49)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Toffee Bar Crunch Ice Cream With Fudge Covered Toffee Pieces, Coffee Toffee Bar Crunch (Similarity score: 16.12)
- Milbona (Similarity score: 16.84)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Vanilla Toffee Bar Crunch (Similarity score: 17.26)
- Gut & Günstig Sprühsahne (Similarity score: 17.63)
- Schlagsahne Sprühfertig (Similarity score: 17.63)
Ingredients List
- Plant Concentrates
- Flavouring
- Modified Starch
- Roselle Flower
- Soft White Cheese
- Sugar
- Turmeric
- Red Beetroot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)