Ferraz & Ferreira Tourtes de crème crues surgelées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasteis De Natas (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Nata (Similarity score: 1.13)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 1.13)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Nata (Similarity score: 1.13)
- Leclerc Pastel De Nata (Similarity score: 1.13)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Nata (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Nata (Similarity score: 1.13)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 1.13)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Natas X 6 (Similarity score: 1.13)
- Pastel De Nata (Similarity score: 1.14)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 8.11)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 8.19)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Antioxidant
- Egg Yolk
- Egg White
- Milk Powder
- Corn Starch
- Salt
- Thickener
- Sugar
- Water
- Milk
- Emulsifier
- Salt
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)