Feuilletés jambon emmental
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 13 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vitacuire Feuilletés Jambon Fromage (Similarity score: 0.57)
- U Feuilletés Jambon Fromage (Similarity score: 7.07)
- Sulá Strawberry & Cream (Similarity score: 16.85)
- M & P Plastics Inc Picnic, Herbed Goat Cheese Spread (Similarity score: 18.95)
- Milfina Frischkäse (Similarity score: 22.24)
- Elle & Vire Professionnel,savencia,elle & Vire Cream Cheese Fromage À La Crème 25,5% (Similarity score: 23.44)
- Cherry Pie With Juicy Cherries In A Buttery Crust, Cherry Pie (Similarity score: 23.44)
- Stracchino (Similarity score: 24.16)
- Alpenmark Frischkäse Fass Natur (Similarity score: 24.88)
- Feel Free Bonbons Goût Fraise Crème (Similarity score: 24.95)
- Tortellini Tri[tilde]color With Cheese (Similarity score: 25.97)
- Pâturages,intermarché Tourteau Fromager (Similarity score: 26.38)
- Lemon Herb Sauce, Rice, Vegetables Plus Ancient Grains Barley, Quinoa And Millet Fusion Grain Blends, Lemon Herb (Similarity score: 26.94)
- Sahara Cuisine Sahara Cuisine, Sea Salt Pita Chips (Similarity score: 27.18)
- Picard Tourte Colin D'alaska Et Noix De Saint Jacques À La Crème Et Au Vin D'alsace Riesling (Similarity score: 27.56)