Fieldbrook Foods Corp. Cookies & Cream, Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 2.7800000000000002g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60.04319654427647% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 296mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 296mg |
| Sugars | 14.81g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Croissant Aux Abricots (Similarity score: 20.93)
- The Schwan Food Company Apple Pie, Apple (Similarity score: 22.89)
- Bertrand Mossoux,sprl Bertrand Mossoux Frutti Waffles Ananas (Similarity score: 23.62)
- Blue Chip Games Muffin (Similarity score: 25.75)
- Carrefour Fromage Fondu Au Jambon (Similarity score: 26.27)
- M & S Rhubard & Custard Drops (Similarity score: 26.44)
- Aldi Coconut Breaded Butterfly Shrimp (Similarity score: 26.97)
- Marks & Spencer,m&s Quiche Lorraine (Similarity score: 27.14)
- Gluten Free Apple Pie, Apple (Similarity score: 27.39)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 29.54)
- Usn Protein Fuel 50 Saveur Chocolat 500 Ml Usn (Similarity score: 30.02)
- Rochambeau Tarte Au Poireaux (Similarity score: 30.26)
- Pizza Nordique A Cuire (Similarity score: 30.54)
- Savory Pie Guy Steak & Cheese Pie (Similarity score: 30.55)
- Old Fashioned Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 30.74)
Ingredients List
- Frozen Dessert
- Artificial Flavouring
- E415
- E433
- E407
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Wafer
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Corn Syrup
- Palm Oil
- Corn Flour
- Cocoa
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- E500ii
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Crunch
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Buttermilk
- Whey
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)