Filet de saumon sans peau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.428571428571427% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lachsrückenfilet Supreme (Similarity score: 0.00)
- Migros Filet De Saumon (Similarity score: 0.71)
- Migros Filet De Saumon Sans Peau (Similarity score: 0.71)
- Migros Filet De Saumon Sans Peau Asc (Similarity score: 0.71)
- Filet De Saumon S Peau (Similarity score: 0.71)
- Saumon (Similarity score: 3.40)
- Saumon (Similarity score: 3.88)
- Saumon Norvegien (Similarity score: 3.88)
- Saumon (Similarity score: 3.88)
- Saumon (Similarity score: 3.88)
- Saumon Fumé (Similarity score: 3.88)
- Pave De Saumon (Similarity score: 3.88)
- Dos De Saumon Cru Norvegien (Similarity score: 4.79)
- Salma Supreme Loin Saumon Sans Peau Ni Arête (Similarity score: 8.07)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet Portionen Mit Haut (Similarity score: 13.03)