Findus Calmars à la Romaine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1165kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1165kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nat & Vie,marque Repère Nuggets Végétariens (Similarity score: 11.12)
- Natursoy Veggieburger (Similarity score: 11.57)
- Tesco Tesco Wrap Chicken Tikka (Similarity score: 12.26)
- Bakehuset Reale Grove Pølsebrød (Similarity score: 17.29)
- Auchan Nuggets De Trigo Y Cebolla (Similarity score: 17.49)
- Heat & Eat Pains Naan Au Naturel (Similarity score: 17.94)
- Fond Bio Pour Flammekueche (Similarity score: 18.13)
- Soft Pretzel Burger Buns, Soft Pretzel (Similarity score: 18.31)
- Artizo Artizo, Energize Bread, Ancient Grains & Chia (Similarity score: 18.79)
- Beignets À L'abricot (Similarity score: 18.90)
- Eden Gourmet Houmous À La Libanaise (Similarity score: 19.20)
- Chicken Salad (Similarity score: 19.63)
- Rillettes De Rascasse (Similarity score: 20.54)
- Rillette De Rascasse (Similarity score: 20.54)
- Athena Sardine All'olio Vegetale (Similarity score: 21.06)
Ingredients List
- Squid
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)