Findus Crousti' Express La Rissolée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 928kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 928kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Moulins Mahjoub Artichoke Spread In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 22.97)
- Reina Yogur Estilo Griego 0% Capuccino (Similarity score: 23.22)
- Little Extra La Moutarde (Similarity score: 26.51)
- Santa Clara Mango Yogurt (Similarity score: 27.26)
- Gummi Bears, Albanese Confectionery Group Inc Gummi Bears (Similarity score: 28.33)
- The Fairy Tale Bakery Inc Fairy Tale Bakery, German Rye Bread (Similarity score: 28.38)
- Romero's Whole Grain Corn Tortillas (Similarity score: 28.44)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Harris Teeter Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Signature Kitchens Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
- Hy Vee Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 28.57)
Ingredients List
- Potato
- Colza Oil
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)