Findus Simply Green,Findus Findus Simply Green Thai Veggie Bite
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1200kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1200kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.7058823529411765 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 304.8mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304.8mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Korvbrödsbagaren,lantmännen,lantmännen Unibake Klassiska Hamburgerbröd (Similarity score: 9.33)
- Foodmaker Brown Bread Roll Cheese Tarragon (Similarity score: 10.20)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Bake At Home Brown Baguettes (Similarity score: 12.80)
- Pågen Soft Bröd (Similarity score: 14.20)
- Hacendado Pan De Hamburguesa Integral (Similarity score: 14.92)
- Auchan Fettucini Aux Œufs Frais (Similarity score: 15.98)
- Auchan Girasole Pesto Basilic Pignons (Similarity score: 17.25)
- Burgen Burgen Soya And Linseed Bread (Similarity score: 17.48)
- Lustucru, Lustucru Selection Lustucru Tagliatelles (Similarity score: 19.50)
- Lustucru, Lustucru Selection Tagliatelle Large (Similarity score: 19.50)
- Guava Bread (Similarity score: 20.37)
- Asia Naan Brot (Similarity score: 20.41)
- Bioverde Tortelli Ai Fungi 250 Gr (6) (Similarity score: 20.54)
- La Vie Claire Tortilliez Cèpes (Similarity score: 20.54)
- Gallagher's Bakehouse Sourdough Spelt & Oats (Similarity score: 20.69)
Ingredients List
- Cooked Chickpeas
- Garlic
- Curry Paste
- Baking Powder
- Lime Leaf
- Salt
- Cumin Seeds
- Wheat Flour
- Rice Flour
- Corn Flour
- Milk Proteins
- Onion
- Vegetable Oil
- Bell Pepper
- Parsley
- Sesame Seeds
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)