Food Town Stores Inc. Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 233mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 233mg |
| Sugars | 21.67g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies 'n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Sammies Sandwiches (Similarity score: 5.96)
- Harris Teeter Neapolitan Chocolate, Vanilla, Strawberry Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 5.96)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.29)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers, Vanilla (Similarity score: 7.29)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 7.29)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.58)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.87)
- Meadow Gold Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.99)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.99)
- Hannaford Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.99)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.99)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.99)
- Auchan Millefeuille Auchan Pâtisserie (Similarity score: 10.56)
- Millefeuille X 2 (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Ice Cream
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Wafer
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Flour
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- High Fructose Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- E500ii
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Sugar
- Cookie Crunch
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Artificial Flavor
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)