Foodtown Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 23.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 3.60)
- Ice Cream (Similarity score: 3.71)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 5.25)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 8.44)
- Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 8.77)
- Supervalu Inc Ice Cream Cups (Similarity score: 8.80)
- Chocolate & Vanilla Ice Cream Cups, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 8.80)
- Sundae Ice Cream Cups (Similarity score: 8.80)
- Purple Cow Sundae Cups Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.80)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 8.80)
- Valu Time, Topco Ice Cream Cups (Similarity score: 8.80)
- Sundae Cups Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 8.80)
- Vanilla Ice Cream Cups, Vanilla (Similarity score: 8.80)
Ingredients List
- Milkfat
- E415
- Artificial Flavouring
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar Syrup
- Whey
- Buttermilk
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)