Formagia,Euroser Mozzarela
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bayernland Mozarella Wrap (Similarity score: 0.00)
- Eco,eco+ Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Dia Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Mozzabella Boule Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Aro Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Bio Mozarella (Similarity score: 0.00)
- Bon Et Bio Mozzarella (Similarity score: 0.00)
- Öma Mozza (Similarity score: 0.00)
- Cucina Mozzarella Wrap (Similarity score: 0.00)
- Lovilio Mozzarella (Similarity score: 2.92)
- Dennree Mozzarella (Similarity score: 5.54)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 6.37)
- Ciresa Mozzarella Di Bufala Campant D O P (Similarity score: 6.61)
- Casale Fresco Mozzarella Kuipje 125 Gram (cassale) (Similarity score: 6.87)
Ingredients List
- Salt
- Acidity Regulator
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)