Formosa Yay Matcha Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 43.33g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nappage Pour Dessert Chocolat (Similarity score: 22.62)
- Famille Mary Gomme Miel Et Propolis Verte (Similarity score: 23.88)
- Gommes Propolis Bio (Similarity score: 23.88)
- Famille Mary Gommes Zen Bio (Similarity score: 28.29)
- Bona Vita English Winegums (Similarity score: 30.52)
- Prima Maroni Kft Geszti Eszti (Similarity score: 33.09)
- Maroni (Similarity score: 33.66)
- Moinet Gommes Véritables (Similarity score: 34.62)
- Sunrise, Sunrise Natural Foods Sunrise Natural Foods, Gummi Frogs (Similarity score: 36.87)
- Sirope De Yacón (Similarity score: 38.13)
- Biodélices ( Produit Du Canada ) Gelée À L'érable Biologique (organic Mapple Jelly ) (Similarity score: 39.66)
- Farmland Cane Sugar Sweetened Real Whipped Light Cream (Similarity score: 41.56)
- Grafschafter Krautfabrik Goldsaft (Similarity score: 42.47)
- Dark Chocolate Covered Strawberry Bites (Similarity score: 43.72)
- Melty Chocolate Fudge Pud (Similarity score: 43.92)
Ingredients List
- Maltose
- Glutinous Rice Powder
- Matcha Green Tea Paste
- Sugar
- Potato Starch
- Fd&c Blue No
- No1
- E102
- E200
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)