forrelli Italian apricot glazed puff pastry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Dairy Free Frozen Dessert, Chocolate (Similarity score: 22.35)
- Spartan Spartan, Lite Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Hy Vee Light Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Light Whipped Topping, Light (Similarity score: 22.89)
- Great Value Light Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Lite Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Lite Whipped Topping, Lite (Similarity score: 22.89)
- Light Whipped Topping, Light (Similarity score: 22.89)
- Spartan Spartan, Lite Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Kroger Kroger, Lite Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Light Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Harris Teeter Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Lite Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
- Whipped Topping (Similarity score: 22.89)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Glaçage
- Eau
- Purée D'abricot
- Sel
- Arômes
- Information Allergèmíqi'é
- Muis
- Ingredier Tes
- Glaseado
- Margara Vegetal
- Icing
- Grasas Y Aceites De Palma Y Gìrasol
- Acido Cítrico
- Sa Ácidos Crasos
- Sabozar Tej
- Agua
- Puré De Albaricogue Arabe De Glucosa
- Albaricoque Machucado
- Azúcar
- Pectina De Manzana
- S Al
- Vegetable Margarine
- Sah U Izanto
- Informacion Alergenica
- Huevo
- Plancs D'oeufs
- Margarine Végétal
- Huile Et Graisses De Palme Et Toumesol
- Acid Citrique
- Se Crelli® Forrelli® For Elli® For T Puif Pastry Aprico E Freln Rv Clazed Puff Pastry Apricot Glazed Puff Pastry Apricol Ro Forrelli® Forrelli® Forrelli For
- Water
- Apricot Puree
- Acetyia Flavoring
- Salt
- Flavouring
- Ringrédients
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)