Forssan Perunasalaatti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 953kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 953kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.368421052631578% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.4% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 2.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Creamy Coleslaw (Similarity score: 17.59)
- English Muffins (Similarity score: 18.45)
- Pommes De Terre Sautees (Similarity score: 19.84)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 21.11)
- Zanzibar, La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 21.11)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 21.11)
- Wrigleus Extra White Spearmint Sugar Free Gum (Similarity score: 21.38)
- Elevation Brands Llc Lan's Kids, Trust Made Simple, Breaded Chicken Nuggets Meal (Similarity score: 21.85)
- Arroz (Similarity score: 22.37)
- Mercadona Focaccia De Calabaza Descatalogado (Similarity score: 23.19)
- By Sainsbury's Houmous (Similarity score: 23.34)
- Protein Punch (Similarity score: 24.00)
- Leclerc Pavé Maïs (Similarity score: 24.26)
- Maïsano Ma Baguette Au Maïs (Similarity score: 24.26)
- Marks And Spencer, Marks & Spencer Traditional Coleslaw (Similarity score: 26.39)