Fpl Food Llc Ground Beef
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.96g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.96g |
| Saturated Fat | 8.04g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 40.936863543788185% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.9% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 68.072mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68.1mg |
| Sugars | 0.89g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shoprite Ground Beef (Similarity score: 1.26)
- J & B Wholesale Distributing Inc Fresh Ground Beef (Similarity score: 1.26)
- Markets Of Meijer Fresh Ground Beef (Similarity score: 1.26)
- Sliders Mini Beef Patties (Similarity score: 1.26)
- Meyer Natural Foods Llc Ground Beef (Similarity score: 1.99)
- Good & Gather All Natural Ground Beef 80% Lean 20% Fat (Similarity score: 1.99)
- J & B Wholesale Distributing Inc Ground Beef (Similarity score: 1.99)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 1.99)
- J & B Wholesale Distributing Inc Fresh Ground Beef (Similarity score: 1.99)
- Fpl Food, Coarse Ground Beef (Similarity score: 1.99)
- Ground Beef Patties (Similarity score: 1.99)
- Dierbergs Ground Beef Chuk (Similarity score: 1.99)
- Fresh Ground Beef (Similarity score: 1.99)
- Ground Chuck Beef (Similarity score: 1.99)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 1.99)
Ingredients List
- Beef
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)