Frank Cooper's Marmelade d'oranges amères
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 56.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iper Crema Di Marroni (Similarity score: 9.05)
- Sirop D'érable (Similarity score: 9.88)
- Duerr S,duerr's Seville Orange Thick Cut Marmalade (Similarity score: 11.92)
- Migross Crema Di Marroni (Similarity score: 14.55)
- Prix Crema Di Marroni (Similarity score: 14.55)
- Robertson's Silver Shred Marmalade (Similarity score: 16.24)
- Aprikose Konfitüre Extra (Similarity score: 20.19)
- Shirakiku Shirakiku, White Daifuku Red Bean Cake (Similarity score: 21.05)
- Frank Cooper's Cooper's "oxford" Fine Cut Oxford Marmalade (Similarity score: 21.21)
- Dillman Farm Dark Sweet Cherry Preserves (Similarity score: 24.44)
- Biolo Klock Crème De Marrons (Similarity score: 24.82)
- Histoires D'ici Crème De Marrons Récoltés En Dordogne (Similarity score: 25.26)
- Casa Cardenas Tamarind (Similarity score: 26.28)
- Frami Marmelada (Similarity score: 27.21)
- Le Canelé Armagnac (Similarity score: 27.41)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Orange
- Sugar
- Acid
- Acidity Regulator
- Gelling Agent
- Orange Essential Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)