Franprix Crème Glacée Chocolat, Sauce Chocolat et Éclats de Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 67.28971962616824% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.3% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 24.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Le Chocolat (Similarity score: 7.96)
- My Mo Ripe Strawberry Premium Ice Cream Wrapped In Sweet (Similarity score: 11.79)
- Cuore Di Mamma Tiramisú Al Mascarpone (Similarity score: 11.82)
- Fraisier Décongelé (Similarity score: 13.19)
- Belle France Bac 1l Gl Chocolat Bf, (Similarity score: 15.04)
- Full Circle Market, Topco Associates Inc Dairy Creamer (Similarity score: 16.70)
- Coffee Creamer (Similarity score: 16.70)
- Pumpkin Spice Coffee Creamer, Pumpkin Spice (Similarity score: 16.70)
- Dairy Creamer (Similarity score: 16.70)
- Dairy Creamer (Similarity score: 16.70)
- Coffee Creamer, Chocolate (Similarity score: 16.70)
- Coffee Creamer (Similarity score: 16.70)
- Maple Pecan Coffee Creamer, Maple Pecan (Similarity score: 16.70)
- Coffee Creamer (Similarity score: 16.70)
- Coffee Creamer (Similarity score: 16.70)
Ingredients List
- Pasteurised Whole Milk
- Invert Sugar Syrup
- Cocoa Powder
- Gelling Agent
- E412
- Pasteurized Creme Fraiche
- Chocolate
- Sugar
- Dark Chocolate
- Sugar
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)