Franprix Les filets de sardines 5 baies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 882kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 882kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.38461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.4% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hempler Foods Group Llc Ground Pork (Similarity score: 10.46)
- Charal Steaks Hachés Assaisonnés Oignon (Similarity score: 12.77)
- Co Op Pork Chipolatas (Similarity score: 14.74)
- Le Gaulois Brochettes De Filet De Canard Aux Poivres (Similarity score: 15.36)
- Meat (Similarity score: 19.61)
- Sans Marque 10 Burgers À La Tomate Surgelés (Similarity score: 21.54)
- Essential Everyday Beef Ravioli (Similarity score: 22.88)
- Voltan Tortellini Al Prosciutto Crudo (Similarity score: 23.17)
- Casino Filets De Maquereaux Grillés Aux Herbes (Similarity score: 24.01)
- Thiriet 2 Pavés De Saumon Sauce Au Beurre (Similarity score: 24.66)
- U Préparation Surgelée À Base De 80% De Viande Hachée De Boeuf Avec Desprotéines Végétales (Similarity score: 25.29)
- Udi's Spinach & Feta Pizza (Similarity score: 25.96)
- Henry & Lisa's Henry & Lisa's, Wild Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 26.69)
- Leaderprice Cuisses De Poulet Jaune Farcies Aux Morilles (Similarity score: 26.86)
- Pinnacle Foods Group Llc Spinach & Feta Pizza (Similarity score: 27.36)