Franprix Muffins pépites chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1094kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1094kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.4g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 47.82608695652175% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.8% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 316mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 316mg |
| Sugars | 6.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 13.75)
- Cinnamon And Raisin Bagels (Similarity score: 17.49)
- Carrefour Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 19.65)
- Baps (Similarity score: 20.09)
- Marie Callender's, Ham, Egg & Cheese Pot Ie (Similarity score: 20.36)
- Lustucru, Lustucru Selection Lustucru Ravioli Tomate Emmental 300g (Similarity score: 20.65)
- Margherita Pizza (Similarity score: 20.73)
- Warburtons Soft & Sliced Bagels Plain (Similarity score: 20.95)
- Iceland Steak Pie (Similarity score: 22.00)
- Trattoria Alfredo Deep Pan Loaded Cheese Pizza (Similarity score: 22.11)
- Carbonara Ravioli A Classic Blend Of Creamy Ricotta Cheese, Petit Peas, Bacon & Aged Parmesan Cheese (Similarity score: 23.39)
- Marks And Spencer,m&s,marks & Spencer Soft White (Similarity score: 24.27)
- Coles Kitchen Pumpkin And Feta Stone Baked Pizza (Similarity score: 24.92)
- No Name Hot Beef & Bean Burrito (Similarity score: 25.09)
- Sophie's Kitchen Inc Sophie's Kitchen, Breaded Vegan Coconut Shrimp (Similarity score: 25.28)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Chocolate Pieces
- Durum Wheat Semolina
- Yeast
- Wheat Gluten
- Invert Sugar Syrup
- Sugar
- Salt
- Preservative
- Wheat Flour
- Wheat Gluten
- E170i
- E505
- Vitamins
- Thiamin
- E375
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)